Special Combat Academy 
Ecuador

WHERE WE ARE

HeadQuarter
:
Nueva Kennedy Calle A # 207 Y 3ra, Guayaquil, Ecuador.

Our courses are open to civilians and private security operators.

José Rafael Rodriguez Carbonell, National Director "Magister" República del Ecuador: +593967431453.

ACTIVITIES IN ECUADOR

The courses are available for Instructors and students who wish to join our International Group of Experts in the field of Civil and Military Training.

www.facebook.com/SpecialCombatEcuador/ 



José Rafael Rodriguez Carbonell, National Director "Magister" Ecuador
  • Title: degree in physical education and judo specialty (1987).
  • Judo grade: 8th dan (08/01/2020).
  • Years as a Coach: 32 years.
  • Maximum title achieved: vice Olympic champion (1980).
Post-graduate training
  • Techniques Relaxation and use in high performance.
  • Various aspects of sports training planning.
  • Psychology applied to sport.
  • Means and methods for the planning and development of physical preparation.
  • Fedeguayas Leadership Course.
Courses
  • Sports Training Methodology (1994).
  • Means and methods for the development of strength, endurance, speed (1994).
  • Relaxation methods and their use in high performance sports (1995).
  • Means and methods for physical development according to the stages of preparation of the athlete (2010).
Working experience
  • Technical manager of the “Cuba” youth team (1989-1993).
  • Coach of the Mexican national team (1993-1996).
  • Coach "Bushido Foundation Club" Ecuador (2002-2012).
  • Technical director of the “Ecuador” national team (2005-2008).
  • Physical trainer of the national team of "Ecuador" (2009-2011).
  • Technical Director of the Cañar Sports Federation (2012-2014).
  • Technical Director of the Azuay Sports Federation (2014-2015).
  • Director of the Guayas Sports Federation (2018-2020).
  • Member of the Promotion Commission of the Guayas Judo Association.
  • Board member of the Guayas Judo Association.  
Awards
  1. Sporting Order of Merit (1980)
  2. Olympic GOLD button. (1980)
  3. Abel Santamaría Medal awarded by the Council of State of Cuba (1988).
  4. Medal of the Martyrs of Barbados (1982).
  5. Mention among the best of "Cuba" and Latin America (1980).
  6. Selected delegate at the Leipzig festival "Germany" (1980).
  7. Delegate selected at the World Festival of Youth and Students "Moscow" (1985).
  8. Trophy for being the first Olympic medal of the Province of Sancti Spíritus. (1980).
  9. Delegate selected with the Carlos Rolóf Brigade "Poland" (1981).
  10. Best athlete of the year (1980, 1982, 1983, 1984,1985) province of Sancti Spiritus.
  11. Award plaque as Best Coach of the Ecuadorian Judo Federation (2003).
  12. Best judoka of the Province of Sancti Spiritus from (1976 to 1987).
  13. Most excellent Judoka of the National School Games "Camagüey" (1974).
  14. Captain of the Cuban team (1985 to 1988).
  15. Diploma of recognition of the Valencian Judo Federation for having contributed to the progress of Valencian Judo "Spain" (1984).
  16. Diploma of Recognition for having participated in the updating program of the Youth Olympics "Mexico" (1996).
  17. Diploma of Recognition as Best Athlete of the XII School Games "Cuba" (1974).
  18. Diploma of Recognition for the contribution to the development of Sport "Cuba" (2001).
  19. Diploma of Recognition for the relative results obtained in the sporting life "Cuba" (2001).
  20. Recognized by the Ecuadorian Federation of Judo for being the Province in Events (2018), having awarded the highest number of athletes and achievements in national and international events.
  21. Plate of the Ecuadorian Federation of Judo that awarded the highest number of athletes and results in national and international events (2019).
Results As Athlete
  • National champion of school games (1974) Most excellent athlete.
  • Silver Senior National Championship (1976) Most combative athlete.
  • 10 times senior national champion (1977-1987) several times the most outstanding or the most technical.
  • 3 times junior national champion (1976-1977-1978) plus technical.
  • Gold for the "Puerto Rico" Open Tournament (1978).
  • Gold for the "Mexico" North American Tournament (1978).
  • Bronze Adriatic Cup "Yugoslavia" (1979).
  • Bronze Liberation Cup "Czechoslovakia" (1980).
  • Silver Benito Juárez "Mexico" (1980).
  • Gold José Ramón Rodríguez in Memoriam (1980-1981-1983-1985).
  • 5th place for Jigoro Kano teams “Japan” (1983).
  • 7th place Jigoro Kano Cup "Japan" (1978).
  • Gold for the Tournament Villa de Madrid "Spain" (1980).
  • Silver "Olympic Games" Moscow (1980).
  • Bronze José Ramón Rodríguez "Cuba" (1982-1984-1986).
  • Gold for the Potsdam Tournament "Germany" (1982).
  • Gold for the "Cuba" Central American Games (1982).
  • Silver Cup "Hungary" (1983).
  • Gold for the "Venezuela" Pan American Games (1983).
  • 5th Classified "Moscow" World Championship (1983).
  • Bronze cup "Hungary" (1984).
  • Silver for the "Mexico" Pan American Championship (1984).
  • Bronze "Cuba" Pan American Championship (1985).
  • Gold for the Guido Sieni "Italy" Tournament (1985).
  • Bronze in Central American Games "Dominican Republic" (1986).
  • Gold for the La Coruña "Spain" Tournament (1986).
Technical Director of the male and female youth team of Cuba with international results
  • Manolo Poulot: Birmingham World Gold (1999), Olympic Bronze “Sydney” (2000).
  • Amarilis Savon: China Bronze (1995), Paris Silver (1997), Osaka Gold (2007), Barcelona Bronze (1996), Athens Bronze (2004).
  • Verdecía Legna: Gold "Hamilton" (1993), Bronze "China" (1995), Gold Munich (2001), Gold at the Sydney Olympics (2000), Bronze "Atlanta" (1996).
  • Driulys Gonzáles: 7 times world medal, Olympic Gold "Atlanta" (1996).
  • Sibelis Veranes: Gold "Sydney" (2000) World Champion.
  • Dayma Beltrán: Silver "Sydney" (2000).
  • Yurisleidi Luputey: bronze "Athens" (2004).
  • Dainery Castillo: Silver "Beijing" (2008).
  • Bismar Reyes: Silver Medal World Youth Championships "France" (1999).

Results achieved as coach for the national selection in Mexico, 1993-1996

Fernández Becerril Liliana (52 Kg.)
  • Bronze at the Central American Games "Puerto Rico" (1993).
  • "Cuba" silver gilt judogui (1996).
Jiménez Ordaz Veronica (56 Kg.)
  • Bronze at the Central American Games "Puerto Rico" (1993).
Aburto Cristóbal (56 Kg.)
  • Bronze Open "Atlanta" (1995).
Acuña Ricardo (60 Kg.)
  • Bronze at the Central American Games "Puerto Rico" (1993).
  • Bronze "Chile" Pan American Championship (1994).
  • 9th place at the Olympic Games "Atlanta" (1996).
Martinez Victor (65 Kg.)
  • Bronze at the Central American Games "Puerto Rico" (1993).
  • Bronze José Ramón Rodríguez in Memory "Cuba" (1996).
González Mario (71 Kg.)
  • Gold Central American Games "Puerto Rico" (1993).
  • Bronze José Ramón Rodríguez in Memory "Cuba" (1994).
Gutiérrez Arturo (95 Kg.)
  • Bronze at the Central American Games "Puerto Rico" (1993).
  • Bronze José Ramón Rodríguez in Memory "Cuba" (1994).
Results achieved as coach for the national selection in Ecuador, 2005 to 2011

Cobos Diana (44 Kg.)
  • Silver Pan American Youth Championship "E.E.U.U" (2006).
  • Gold in South American Championship "Colombia" (2006).
  • Silver Pan American Senior Championship "Argentina" (2006).
  • Gold Boca Raton Open “USA (2006).
  • Silver South American Games "Argentina" (2006).
  • Gold South American Youth Championship "Ecuador" (2007).
  • Silver Pan American Youth Championship "Argentina" (2008).
  • Silver South American Championship "Uruguay" (2008).
Miranda Glenda (48 Kg.)
  • Silver Pan American Championship "Brazil" (2004).
  • Pan American circuit silver (2004).
  • Gold Boca Raton Open (2004).
  • Bronze Senior Pan American Championship "Argentina" (2006).
  • Bronze at the "Brazil" World Cup (2007).
  • Bronze Senior South American Championship "Colombia" (2007).
  • Bronze Senior Pan American Championship "Canada" (2007).
  • Gold Senior South American Championship "Brazil" (2008).
  • Gold Olympic Games qualification "Argentina" (2008).
  • Bronze Senior Pan American Championship "Miami" (2008).
  • Bronze Senior Pan-American Championship “Argentina” (2009).
Villavicencio Diana (57kg.)
  • Bronze Senior South American Championship "Brazil" (2004).
  • Gold Boca Raton Open (2004).
  • Silver South American Games "Argentina" (2006).
  • Bronze Pan American Games "Brazil" (2007).
  • Gold Olympic Games qualification "Beijing" (2008).
  • Bronze Senior South American Championship "Brazil" (2008).
  • Bronze Senior Pan-American Championship “Argentina” (2009).
  • Bolivian Games Senior Gold "Peru" (2009).
  • Bronze at the "Colombia" South American Games (2010).
Chala Quilumba Carmen Anita (78 kg.)
  • Gold "Brazil" Senior South American Championship (2004).
  • Bronze Rendoz Vouz "Canada" (2006).
  • Silver South American Games "Argentina" (2006).
  • Bronze at the "Brazil" World Cup (2007).
  • Silver Pan American Games "Brazil" (2007).
  • Bronze "Canada" Pan American Championship (2007).
  • Gold Olympic Games qualification "Beijing" (2008).
  • Bronze at the "Brazil" World Cup (2008).
  • Bronze "Miami" Pan American Championship (2008).
  • Gold South American Championship "Brazil" (2008).
  • Bronze "Argentina" Pan American Championship (2010).
Tenesaca Carlos (55 kg.)
  • Bronze Senior South American Championship "Brazil" (2004).
  • Bronze Senior Pan American Championship "Argentina" (2006).
  • Bronze at the "Argentina" South American Games (2006).
  • Brasilia Cup Gold "Brazil" (2006).
Romero Cano José (60 kg.)
  • Bronze Boca Raton Open "Miami" (2006).
  • Bronze Qualification for the “Beijing” Olympic Games (2008).
  • Silver World Cup "Brazil" (2008).
  • Bronze Bolivian Games "Peru" (2009).
  • Silver South American Games "Colombia" (2010).
  • Silver South American Championship "Ecuador" (2011).
  • 7th "Venezuela" World Cup (2011).
  • 5th World Cup "El Salvador" (2011).
Ibañez Romero Fernando (60 kg.)
  • Gold Boca Raton Open "Miami" (2004).
  • Gold in the Pan-American Circuit "Dominican Republic and Miami" (2004).
  • Gold Pan American Youth Championship "Brazil" (2004).
  • Bronze Senior South American Championship "Brazil" (2004).
  • Gold South American Youth Championship "Brazil" (2006).
Ibañez Romero Roberto (66 kg.)
  • 7th “Hungary” Junior World Championship (2003).
  • Bronze Senior South American Championship "Brazil" (2004).
  • Gold Boca Raton Open "Miami" (2004).
  • Gold Pan American Circuit Dominican Republic and Miami (2004).
  • Gold Pan American Youth Championship "Brazil" (2004).
  • Brasilia Cup Gold "Brazil" (2006).
  • Gold in South American Games "Argentina" (2006).
  • Bronze in the "Dominican Republic" Pan-American Circuit (2006).
  • Gold World Cup "Brazil" (2007).
  • Silver Pan American Games "Brazil" (2007).
  • Silver South American Championship "Colombia" (2007).
  • Gold South American Championship "Brazil" (2008).
  • Bronze at the "Brazil" World Cup (2008).
  • Classified at the Olympic Games "Beijing" (2008).
Verdugo Olmaza Israel (66 kg)
  • Bronze Qualification for the “Beijing” Olympic Games (2008).
  • Gold Pan American Youth Championship "Argentina" (2008).
  • Bronze South American Cup "Uruguay" (2008).
Héctor Cisneros (66 kg)
  • Bronze National Championship "Esmeralda" (2007).
  • Gold National Games "El Oro" (2007).
  • Gold Lima "Peru" (2008).
  • Cuenca Foundation Gold (2010).
  • Gold Lima "Peru" (2010).
  • Silver Senior National Championship (2011).
  • Gold Open "Miami" (2011).
  • Silver National Youth Games "Guayas" (2011).
  • Gold National Youth Championship "Ibarra" (2011).
  • Silver South American Youth Championship "Chile" (2011).
  • Gold 7th jita kyoei "Peru" (2011).
  • Gold Lima "Peru" (2011).